Достапни линкови

Во Сирте бил фатен Мутасим Гадафи?


Libya -- Former National Security Adviser Mutassim-Billah Qaddafi, 29Oct2008
Од Националниот Транзициски Совет на Либија пристигнаа противставени информации за тоа дали во Сирте е фатен Мутасим Гадафи синот на остранетиот лидер Моамер Гадафи.
Според некои членови на Советот, Мутасим Гадафи бил фатен и пренесен во Бенгази каде бил испрашуван. Официјално, сепак привремената либиска власт тоа не го потврди.
Моамер Гадафи и неговиот друг познат син Саиф ал Ислам од Август по падот на Триполи и натаму успешно се кријат.
XS
SM
MD
LG