Достапни линкови

Бомбашот се изјасни дека е виновен пред Судот во Детроит


Нигериецот Умар Фарук Абдулмуталаб кој беше на Суд поради обидот да подметне експлозив во американскиот авион кој пренесуваше стотици патници на вториот ден од судењето се изјасни дека е виновен. Абдулмуталаб кој има 24 години и е поврзан со Ал Каеда се очекува да добие доживотен затвор поради неуспешниот напад за Божиќ во 2009 за време на летот од Амстердам кон Детроит.Тој тогаш не успеа да ја детонира експлозивната направа во авионот во кој се превезуваа 300 патника.
XS
SM
MD
LG