Достапни линкови

Вујановиќ задоволен од препораката за датум за преговори со ЕУ


Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ денеска изјави дека препораката од Европската комисија за почеток на пристапни преговори за членство на Црна Гора во Европската унија значи нова одговорност, но и потсетник за забрзување на европската интеграција.
Тој додаде дека досегашната добра интеграциона динамика треба да продолжи, како и дека постојат услови за нејзино дополнителни интензивирање.
По објавувањето на извештајот на ЕК, препораката за датум за почеток на преговорите треба да ја усвојат земјите-членки, чии лидери ќе се состанат во Европскиот совет на 9 декември
XS
SM
MD
LG