Достапни линкови

Фишер во посета на Азербјеџан и Туркменистан


Австрискиот преседател Хајнц Фишер денеска е во посета на Азербејџан и Туркменистан каде ќе разговара за договор за снабдување со гас на Европа. Фишер е првиот лидер од Европската Унија што ги посети овие две земји откако Европската Комисија побара да се обезбеди договор за изградба на гасоводна мрежа . Европската Унија се надева дека Азeрбејџан и Туркменистан ќе се приклучат кон проектот Набуко.
XS
SM
MD
LG