Достапни линкови

Словачка - нов обид за поддршка на евро фондот


Ивета Радичова, премиерка во оставка,
Лидерите на словачката владина коалиција во заминување денеска треба да се состанат со лидерот на главната опозициона партија на разговори за планот за зголемување на европскиот фонд за финансиска подршка на еврото.
Словачкиот парламент вчера го отфрли планот, по што падна и владата на Словачка.
Можно е утре да има ново гласање за овој план. Словачка е последната земја од евро-зоната која треба да го ратификува проширувањето на 440-те милијарди евра, наменети за Фондот за европска финансиска стабилност.
XS
SM
MD
LG