Достапни линкови

Путин разочаран од пресудата за Тимошенко


Путин во дводневна посета на Пекинг
Рускиот премиер Владимир Путин денеска во Пекинг изјави дека пресудата за поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко може да ја загрози енергетската соработка меѓу Москва и Киев. Рускиот министер за надворешни работи изјави дека е очигледно дека пресудата има „ антируски подтекст“ и дека тоа ќе има последици. Судот во Киев ја осуди Тимошенко на 7 години затвор и да плати 190 милиони долари на државната фирма Нафтогас. Таа беше обвинета за злоупотреба на овластувања кога и наредила на Нафтогас да потпише договор со Русија за снабдување со гас во 2009 година
XS
SM
MD
LG