Достапни линкови

Расте вредноста на кинескиот јуан


Кинескиот јуан денеска забележа најголема вредност спрема доларот во изминатава година. До ова дојде во момент кога американскиот Конгрес се подготвува да гласа за законо со кој на Соединетите држави ќе им се овозможи да ја казнат Кина поради, како што тврдат во Вашингтон, манипулации со курсот на јуанот. Новинските агенции потсетуваат дека Пекинг пред вакви гласања дозволува поголема вредност на кинеската валута за да ги избегнат критиките во светот поради политиката на девизниот курс.
XS
SM
MD
LG