Достапни линкови

Во Словачка гласање за фондот за помош на ЕУ


Премиерката на Словачка Ивета Радичова
Словачкиот парламент денеска ќе гласа дали да биде зголемен фондот на Европската унија за финансиска помош на еврозоната. Пред гласањето еден од коалиционите партнери во владата на премиерката Ивета Радичова се изјасни против зголемувањето на ингеренциите на Фондот. Радичова се закани дека во таков случај ќе поднесе оставка. Словачка е последната земја членка на еврознота која се уште не гласала за новиот пакет.
XS
SM
MD
LG