Достапни линкови

Утре пресуда за Тимошенко


Судот во Киев треба утре да донесе одлука за процесот против поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко. Обвинителите бараат 7 години казна затвор за Тимошенко поради обвинение дека нејзиниот договор со Русија за увоз на гас во 2009-тата година ја злоупотребила службената должноста. Таа ги негира обвинеијата и смета дека целиот процес е политичаки мотивиран. ЕУ и САД неколку пати до сега ко критикуваат Киев и побараа да се повлече случајот.
XS
SM
MD
LG