Достапни линкови

ЕУ го повика Асад да се повлече од функцијата


Европската унија денеска го повика сирискиот претседател Башар Ал Асад да се повлече од функцијата. Министрите за надворешни работи по состанокот во Луксембург побараа Асад да овозможи мирна транзиција. Во соопштението е наведено дека ЕУ го поздравува обидот на сириската опозиција да направи обединета платформа и го оцени креирањето на Националниот совет како позитивен чекор.
XS
SM
MD
LG