Достапни линкови

Самитот на ЕУ за кризата во еврозната одложен


Претседателот на Европската Унија Херман Вон Ромпуј денеска изјави дека самитот закажан за следната недела ќе биде одложен бидејќи како што вели потребни им се уште елементи за да можат да разговараат за проблемите со заедничката валута и кризата.Состанокот кој првично требаше да се оддржи на 17 и 18 октомври, сега е закажан за 23 октомври. Ромпуј додаде дека со одложувањето ќе се овозможи да се финализира сеопфатна стратегија за должничката криза во еврозоната.
XS
SM
MD
LG