Достапни линкови

ОБСЕ со критика за судењето новинар во Таџикистан


Tajikistan - OSCE Human dimension forum
ОБСЕ денеска го критикуваше Таџикистан поради судењето на новинар кој напишал сторија што содржи критики за локалните власти во земјата. Во соопштението на ОБСЕ е наведено дека новинарот Макмадусуф Исмоилов кој работи за независен неделник, е обвинет за криминална клевета и навреда на јавни службеници и потикнување на „регионална омраза“. Обвинителите бараат новинарот да биде осуден на 16 години затвор. Претставникот за медиуми на ОБСЕ Дуња Мијатовиќ побара од Таџикистан итно да биде ослободен новинарот од притвор.
XS
SM
MD
LG