Достапни линкови

Исламистичка џихад унија стои зад нападот врз Киргистан


Киргистанскиот Комитет за национална безбедност соопшти денеска дека членовите на Исламистичката џихадистичка унија се виновни за насилството во градот Ош на 8 октомври. Во соопштението е наведено дека се приведени 20 –тина осомничени меѓу кои Киргистанци, Узбекистанци, и Таџикистанци. Безбедносните сили по нападот заплениле рачно оружје, гранати и екстрeмистичка литература.
XS
SM
MD
LG