Достапни линкови

Зголемени санкции за Белорусија


Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон
Европската Унија денеска реши да ја прошири листата на санкции против дел од луѓето од режимот во Белорусија. Министрите за надворешни работи од ЕУ на состанок во Луксембург се согласија да додадат уште 16 луѓе на листата од 192 личности на кои им се замрзнати сметките и имаат визна забрана за Европа. Постоечките санкции чиј рок на важење истекува месецов се продолжени за уште една година. Се очекува министрите да ја разгледаат можноста за проширување на санкциите кои Иран.
XS
SM
MD
LG