Достапни линкови

Посрединикот на ЕУ Купер во посета на Приштина


Belgium -- Serbian chief negotiator Borko Stefanovic and and Edita Tahiri, deputy prime minister of Kosovo and chief negotiator for the talks with Serbia in Brussels, 02Jul2011
Посредникот на Европската унија во дијалогот меѓу Белград и Приштина, Роберт Купер, кој претходно престојуваше во Белград, денеска треба да допатува во Приштина и да се сретне со претставници на косовските власти.
Шефицата на приштинската делегација во дијалогот со Белград, Едита Тахири изјави дека Брисел предложил следната рунда од разговорите со Белград да биде оддржана на 14 октомври, но дека во Приштина за тоа ќе се одлучува дури по состанокот со посредникот од ЕУ и по потврдата дека следниот круг од дијалогот ќе биде само од техничка природа.
Таа дополни дека за Приштина, во продолжение на дијалогот, доминантно ќе биде спроведувањето на постиганатите договори и продолжување на разговорите за енергетиката, телекомуникациите и региоаналната соработка
XS
SM
MD
LG