Достапни линкови

Полициски час во Каиро поради немирите во земјата


Судирите на коптските христијани со војската и полицијата на протестите
Полициски час беше воведен во Каиро, откако 23 лица загинаа, а 150 се повредени при најголемите немири во земјата после оние против режимот на поранешниот претседател Хосни Мубарак.
Немирите започнаа на протестите на коптските христијани против нападите не една црква од страна на муслиманите. Демонстрантите фрлале камења и молотови коктели. Насилството од центарот на градот се проширило до плоштадот Тахрир.
XS
SM
MD
LG