Достапни линкови

Палестинските затвореници во израелските затвори штрајкуваат со глад


Израел денеска потврди дека над 230 палестински затвореници во израелските затвори штрајкуваат со глад. Штрајкот трае една недела. Причина за штрајкот е политиката на самица и лошите животни услови во затворот јавува новинската агенција Франс прес. Надлежните израелски институции соопштија дека ситуацијата е под контрола. Според палестинските власти во изралеските затвори има околу 6 илјади палестински затвореници.
XS
SM
MD
LG