Достапни линкови

Полицијата во Тунис употребила солзавец за да ги растера стотиците исламски демонстранти кои фрлале со камења по полицајците, јавува новинската агнеција Ројтерс. Демострантите протестираат против забраната за жените да носат ниџаб, односно целосен превез на лицето на Универзитет и против одлуката да се емитува анимиран филм на телевизија во кој се прикажува Алах. Неколку стотици демонстранти својот гнев го изразија на улуцата пред универзитетскиот кампус каде што се судрија со полицијата.
На престојните избори во Тунис по соборувањето на претседателот Бен Али, новата привремена влада им дозволи на исламските партии за прв пат да се кандидираат, но секуларните групи сметаат дека со тој потег се стеваат под закана либералните вредности.
XS
SM
MD
LG