Достапни линкови

Турција го осуди убиството на опозиционер во Сирија


Членови на сириската опозиција во Истамбул на состанок
Турција денеска го осуди убиството на курдскиот опозициски лидер во Сирија и го предупреди сирискиот претседател Башар ал Асад дека насилството врз опозицијата не може „ да го врати текот на историјата“. Во петокот водачот на курдските опозициски активисти беше убиен во својот дом од маскирани напаѓачи.На неговиот погреб дојдоа 50 илјади Курди да изразат почит и да бараат Асад да се повлече од функцијата, но безбедносните сили отворија оган врз нив при шти загибаа 5 Курди.
XS
SM
MD
LG