Достапни линкови

Изборите во Полска попречувани со лажни дојави за бомба


Парламентарните изборите во Полска во неколку избирачки единици беа прекинати поради лажни дојави за поставена бомба. Полицијата соопшти дека неколку пати денеска реагирала на лажни дојави но и на сомнителни пакети оставени пред избирачките места во кои имало лажни бомби. Полицијата досега уапсила пијан човек кој се јавил да пријави поставена бомба во избирачко место. Полицијата соопшти дека откако се отрезнил тврдел дека само се шегувал. На парламентарните избори се гласа за новиот состав на Собранието од 460 пратеници и 100 сенатори.
XS
SM
MD
LG