Достапни линкови

Либиските бунтовници напредуваат во борбите во Сирт


Силите на привремената влада на Либија соопштија дека ја преземале контролата на две стрaтегиски места во градот Сирт . Воениот портпарол соопшти дека владините трупи ги заземале двете главни бази на поддржувачите на Моамер Гадафи во градот.
Националниот преоден совет во Либија соопшти дека ќе ја прогласи земјата за ослободена од режимот кога ќе ги стават под своја контрола и последните две упоришта на Гадафи и неговите поддржувачи , Сирт и Бани Валид.
XS
SM
MD
LG