Достапни линкови

Џинтао повика на мирно обединување на Кина и Тајван


Кинескиот претседател Ху Џинтао денеска повика на мирно обединување на Кина и Тајван. Toj Во својот говор на свеченост за одбележување на сто години од Кинеската револуција, ja отфрли можноста Кина да дозволи независност на Тајван.
Кинеските власти одамна го споменуваат мирниот начин на повторно обединување со Тајван, кој официјален Пекинг го смета за одметната провинција откако кинески националисти пребегнале на тој остров во 1949 година, по завршување на граѓанската војна во Кина.
XS
SM
MD
LG