Достапни линкови

Протести на погребна поворка во Сирија


Стотици сириски војници се рапределни низ плоштадот во Сана, соопштија активисти за човекови права. Стотици Курди денеска присутвуваат на погребот на 5 луѓе кои вчера беа убиени во погребна поворка откако безбедносните сили отвориле оган врз нив.
Вчера се оддржа погребот на курдскиот опозициски лидер кој загина при напад врз неговиот дом.
Погребната поворка од 50 илјади луѓе се претвори во масовен протест на сириските Курди кои бараат престедателот Башар ал Асад да се повлече од функцијата.
XS
SM
MD
LG