Достапни линкови

Парламентарни избори во Полска


Денеска во Полска се оддржуваат парламентарни избори. Според анкетите за јавно мислење про-европската партија на премиерот Доналд Туск е во водство но се соочува со тежок предизвик од конзервативната партија на Јарослав Качински.Аналитичарите сметаат дека со овие избори ќе се одреди и насоката на движењето на полските односи со Русија и Германија. Качински во изминативе неколку дена изјавил неколку пати антигермански забелешки, додека Туск работел на подобрување на односите со Русија.
XS
SM
MD
LG