Достапни линкови

Хрватска одбележува 20 години независност


Хрватска во последниве 20 години спроведе многу реформи но се уште има сектори во земјава на кои треба да се работи. Ова денеска ги изјави претеседателот Иво Јосиповиќ на одбележувањето на 2 децении независност. Хрвтската премиерка Јадранка Косор во својата честитка до граѓаните истакна дека земјата ја празнува 20 годишнината на прагот на ЕУ. Таа додаде дека Хрватска има уште многу цели кои треба да ги исполни а приоритет е економското јакнење на земјата.
XS
SM
MD
LG