Достапни линкови

Погребна поворка во Сирија се претвори во протест


Сириските безбедносни сили отворија оган врз денешната погребна поворка на курскиот опозиционер при што загинаа најмалку две лица, јавуваат новинските агенции. Погребната поворка на еден од водечките сириски опозициски активист кој вчера беше убиен во својот дом се претвори во протестен собир. Околу 50 илјади демонстранти бараат укинување на режимот на Асад. Курдите се 10 проценти од 20 милионското население на Сирија.
XS
SM
MD
LG