Достапни линкови

Сириската опозиција на состанок во Стокхолм


Протести во Сирија
Околу 90 членови на сириската опозиција предводена од Националниот Совет денеска ќе одржат состанок во Стокхолм. Претставници на демострантите и опозициски политичари ќе договараат стратегија против режимот на претседателот Башар Ал Асад. Според извештаите на Обединетите Нации во последниве 6 месеци во Сирија загинале над 2 900 луѓе во крвавите протести. Неодамнешниот формиран сириски совет во Истамбул го сочинуваат претставници на муслиманското братство, Курди и опозициски сириски политичари.
XS
SM
MD
LG