Достапни линкови

Жестоки борби за контрола на последното упориште на Гадафи


Силите на новите власти во Либија соопштија дека го контролираат речиси целиот град Сирте, кој е последно упориште на силите лојални на Муамер Гадафи. Градот вчера бил нападнат од сите страни, а имало тенковски и артилериски оган речиси цел ден. Ал Џезеира јави дека авиони на НАТО бомбардирале цели во градот Сирте и дека лојалистите на Гадафи убиле најмалку 10 борци на новите власти, а околу 120 раниле.
XS
SM
MD
LG