Достапни линкови

Обама - почест за загинатите војници во Авганистан


Американскиот претседател Барак Обама денеска им оддаде почест на над 1.700 американски војници кои загинаа во војната во Авганистан. Во изјавата по повод 10 те години од воената операција за соборување на талибански режим во Авганистан Обама изјави дека САД се побезбедни, благодарение на жртвата на војниците, дипломатите и разузнавачките аналитичари.
Претходно, авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави во Кабул дека неговата влада и и странските сојузници не успеа да обезбедat сигурност во Авганистан.
XS
SM
MD
LG