Достапни линкови

Саркози ги брани границите на Грузија


Georgia -- French President Nicolas Sarkozy is cheered by the crowd as he delivers a speech on Liberty square in Tbilisi, 07Oct2011
Францускиот Претседател Никола Саркози денеска ја реафирмира француската посветеност кон територијалниот интегритет на Грузија. Саркози, кој посредуваше за мир по 5 дневната војна со Русија денеска во Тбилиси ја повика и Москва да се држи до договореното.
Имено Тбилиси ја обвини Москва дека го крши договорот за прекин на огнот со тоа што не ги повлекува трупите на пред воените позиции и ги држи во Абхазија и Јужна Осетија кои Русија ги призна за независни држави.
XS
SM
MD
LG