Достапни линкови

Земјотрес од 4 - 5 степени во Валандово


Премирот Груевски по земјотресот во Валандово на 02 Јуни 2009
Земјотрес со интензитет од четири до пет степени е почувствуван денеска во Валандово.
Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно - математичкиот факултет, земјотресот потекнува од валандовското епицентрално подрачје, а е регистриран во 14 часот и 33 минути, 130 километри југоисточно од Скопје.
Земјотресот е почувствуван и во Гевгелија, Струмица и Берово со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала-1998.
Во валандовското епицентрално подрачје и вчера беа регистрирани два земјотреса, едниот во 3 часот и 55 минути, а другиот во 3 часот и 58 минут
XS
SM
MD
LG