Достапни линкови

Остри турски критики за Саркози


Саркози во официјална посета на Ерменија
Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу на денешната прес конференција во Анкара изјави дека Франција би требало најнапред да се конфронтира со нејзиното сопствен колонијално минато пред да дава лекции на другите како да се соочат со историјата. Тој ова го рече во врска со ставот на францускиот претседател Никола Саркози кој во Ереван дека доколку до крајот на годината Турција не го признае ерменскиот геноцид од 1915 година, Франција ќе преземе мерки, вклучително и предлог закон со кој се предвидуваат санкции за негирање на геноцидот. Саркози се наоѓа во официјална посета на Ерменија.
XS
SM
MD
LG