Достапни линкови

Нов обид на ЕУ на Блискиот Исток


Учесниците во блискоисточните мировни преговори ќе се состнат в недела во Брисел во обид повторно да го придвижат запрениот израелско палестински мировен процес. Портпаролот на Европската унија Мајлк Мана денеска изјави дека станува збор за охрабрување на израелската и на палестинската страна да се вратат на преговорите. Меѓународниот притисок врз двете страни е дополнително интензивиран по палестинското барање во Обединетите нации за признавање на Палестина како независна држава.
XS
SM
MD
LG