Достапни линкови

Нобеловата награда за мир ја добија три жени


U.S. -- Liberia’s President Ellen Johnson-Sirleaf speaking during a meeting with US President in Washington, DC, 27May2010
Три жени – Елен Џонсон Срлиф, Леимах Гбовее и Твакул Карман се годинешни добитници на Нобеловата награда за мир вредна 1,5 милиони долари, одлучи денеска Нобеловиот Комитет во Осло.

Либериската Претседателка Сирлиф е прва жена претседател на држава во Африка, Гбовее е нејзина сонародничка и активистика, а Тавакул Карман од Јемен е исто така активист за човекови права.
Tawakel Karman
Tawakel Karman

Нобеловиот комитет соопшти дека трите жени ја добија наградата поради нивната не насилна борба за безбедноста на жените и женските права, како и за целосната партиципација во мировниот процес.
XS
SM
MD
LG