Достапни линкови

Кучи - целта на дијалогот Приштина - Белград е мировен договор


Montenegro - Dusko Markovic, deputy prime minister of Podogorica and Hajredin Kuchi, deputy prime minister of Kosovo as a heads of delegations at the meeting in Podgorica, 25May2011
Косовските власти се подготвени на крајот на преговарачкиот процес да потпишат мировен договр со Србија, без предуслови за признавање на независноста на Косово од страна на Белград, објави приштинскиот весник „Коха Диторе“.
Косовскиот вице-премиер Хајредин Кучи изјави дека целта на дијалогот меѓу Приштина и Белград со посредништво на ЕУ е да биде склучен мировен договор меѓу Косово и Србија и дека косовските власти работат врз остварување на таа цел.
Според него, косовските власти се подготвени на склучување мировен договор со Србија, под услов со тоа да ја зачуваат државноста и територијалниот интегритет на Косово.
XS
SM
MD
LG