Достапни линкови

Ирак нуди помош за изградба на „демократска“ Либија


Ирачкиот премиер Нури ал-Малики
Ирачкиот премиер Нури ал-Малики понуди да и помогне на Либија во градењето на нова демократија. Малики имаше средба со либискиот приемиер Махмуд Џабрил. Ирачкиот премиер понудил помош за пишување на Уставот на Либија како и за организирање на на изборите. Преставникот на привремената влада во Либија, изјавил дека наскоро двете земји ќе си разменат амбасадори и ќе бидат отворени амбасади во главните градови на Ирак и Либија.
XS
SM
MD
LG