Достапни линкови

Бугарија ќе ја тужи Русија, за „Белeне“


Белане
Бугарската Национална електростопанска компанија поднесе тужба до арбитражниот суд во Париз против рускиот „Атомстројекспорт“ поради непочитување на договорот за изградба на нуклеарната централа „Белене“. Бугарското претпријатие бара од руската компанија, која ја гради нуклеарката „Белене“, да исплати сума од 61 милион евра според договорот кој е потпишан 2007-та година.Претходно, руската компанија поднесе тужба против бугарското претпријатие во јули годинава поради доцнење со извршувањето на проектот „Белене“.Изградбата на „Белене“ моментално е во застој поради тоа што Русија и Бугарија не се договорени околу цената за изградба.
XS
SM
MD
LG