Достапни линкови

Грција со предлог закон ќе намалува плати во администрација


Грчката влада планира денеска во парламентот да поднесе предлог закон со кој се предвидува намалување на работните мста и плати во буџетскиот сектор, јавуваат новинските агенции. Со предлог законот се предвидува се очекува 30 илјади административци до крајот на годината да бидат префрлени во т.н.„ трудова резерва“ со што тие ќе добиваат по 60 проценти од платата и намалување на останатите плати во буџетскиот сектор со што ќе се заштедат 2,8 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG