Достапни линкови

Шведски поет добитник на Нобелова Награда


Шведскиот поет Томас Транстромер
Шведскиот поет Томас Транстромер е добитник на Нобеловата Награда за литература. Шведската академија соопшти дека 80 годишниот поет ја доби наградата поради негов невообичан начин за прикажување на реалноста. Транстромер почнал да пишува на 23 годишна возраст а неговите дела се преведини на повеќе од 50 јазици.Наградата за литература во вредност од 1,45 милиони долари е четврта награда доделена годинава, по оние за физика, медицина и хемија.
XS
SM
MD
LG