Достапни линкови

Палестинците сакаат да станат членки на УНЕСКО


Извршниот борд на УНЕСКО се согласи земјите членки да решат дали палестинците треба да бидат примени како членки на таа организација. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека таквата постапка е неприфатлива и оти може да се случи Соединетите Држави да го прекинат финансирањето на УНЕСКО. Палестинците, со барањето за членство во УНЕСКО, всушност го продолжуваат настојувањето да станат полноправна членка на Обединетите Нации, иако Вашингтон предупреди дека ќе стави вето.
XS
SM
MD
LG