Достапни линкови

Уапсени 6 луѓе осомничени за планирање атентат врз Карзаи


Авганистанскиот министер за внатрешни работи соопшти дека се уапсени 6 луѓе кои се осомничени за планирање на атенатат врз претседателот Хамид Карзаи. Денешното апсење следува по серија убиства и обиди за атентати на важни општетвени личности кои соработувале со владата на Карзаи. Пред неколку недели поранешниот претседател Бурхунудин Рабани загина при експлозија на бомба во неговиот дом за време на преговори со талибанските милитанти.
XS
SM
MD
LG