Достапни линкови

Хрисохоидис: Состојбата во Грција е „многу очајна“


Грчкиот министер за економија Михалис Хрисохоидис изјави дека ситуацијата во неговата земја е „многу очајна“ и се уште не се знае кога сето тоа ќе заврши . Тој во интервју за германски весник истана дека владата е сама во реформската политика затоа што опозицијта уверувала дека може да ги предоговори кредитните услови а дека екстремната левица сака да ја на пушти ЕУ. Хрисохоидис смета дека главниот проблем во земјата е несигурноста, потхранувана од постојаните шпекулации за банкот на земјата.
XS
SM
MD
LG