Достапни линкови

Нобеловата награда за хемија за Даниел Шехтман


Даниел Шехтман од Израел е добитникот на Нобеловата награда за хемија, соопшти денеска во Стокхолм Шведската кралска академија за науки. Во образложението се наведува дека тој ја добива наградата за откривање на таканаречени квазикристали. Во изминативе два дена беа објавени добитниците на Нобеловата награда за медицина и за физика, додека утре и в петок ќе бидат објавени Нобеловците за литература и за мир.
XS
SM
MD
LG