Достапни линкови

Ирак против имунитет за американците


Ирачките политички лидери не сакаат да им гарантираат имунитет на американските трупи од судења доколку биде постигнат договор тие да останат во земјата по истекот на годинава за да ја тренираат ирачката војска. Ова се наведува во соопштението издадено по синоќешните разговори на лидерите на политичките блокови на ирачките шиити, сунити и курди кај шефот на државата Џалал Талабани. Според досега договореното, до крајот на годинава треба од Ирак да се повлечат сите американски војници, но Багдад најави дека некои од нив би можело да останат како тренери. Во Ирак во моментов има околу 40 илјади американски војници.
XS
SM
MD
LG