Достапни линкови

Административците протестираат во Атина


Грција може да чека до средина на ноември за да ја добил следната транша од меѓународниот финансики пакет.Ова го изјави денеска во Атина грчкиот министер за финасии Евангелос Венизелос по враќањето од состанокот со министрите за финасии во Луксембург.
Претходно Министрите на еврозоната ја одложија одлуката за следната транша од спасувачкиот пакет за Грција за да се испита дали земјата сторила доволно за да ги добие 8-те милијарди евра. Грција соопшти дека беш таа помош до крајот на месецов нема да има пари да си ги плати сметките.
Демонстранти во Атина денеска го блокирале влезот на министерството за финасии и министертвото на труд поради новите владини мерки, најавените отпуштања во јавниот сектор и намалувањето на платите
XS
SM
MD
LG