Достапни линкови

Експлозија во Сомалија, 50-тина луѓе загинале


При експлозија на бомба во главниот град на Сомалија загинале најмалку 55 луѓе, јавуваат новински агенции. Полицијата соопшти дека станува збор за бомбаш самоубиец кој ја активирал бомбата пред владина зграда. Одговорноста за нападот ја презеде исламистичката милитантска група Ал Шабаб, организација за која се смета дека е поврзана со Ал Каеда и дека држи под контрола големи делови од централна и јужна Сомалија.
XS
SM
MD
LG