Достапни линкови

ЕУ ќе преговара со Казахстан за извоз на природен гас


Европската Унија денеска соопшти дека неделава ќе се обидат да постигнат обврзувачки договор со Казахстан за искористување на природниот гас. Еврокомесарот за енергија Гинтер Оитингер на денешниот форум во Астана изјави дека двете страни имаат можност за преговори за нов договор за енергетска соработка и партнертво. Казахстанските власти соопштија дека со договорот се предвидува извезува природен гас од регионот во близина на Каспиското море преку Туркеменистан, Грузија и Азербејџан до Турција.
XS
SM
MD
LG