Достапни линкови

ЕК жали што во Белград не се одржа Парадата на Гордоста


Геј парадата во Белград 10 Октомври 2010
Европската комисија синоќа изрази жалење поради неодржувањето на Парадата на гордоста во Белград, ги осуди заканите на екстремистите и повика српските власти да почитуваат слобода на собири.
Во соопштението на ЕК се осудуваат заканите на екстремистичките организации упатени до организаторите.
Тие закaни, се додава во соопштението, „ги спречиле граѓаните на Србија да уживаат права гарантирани со Уставот и законите против дискриминација“
XS
SM
MD
LG