Достапни линкови

ЕУ- Грција нема да банкротира


Во Брисел Шефот на министрите за финансии на земјите од евро зоната Жан Клод Јункер синиќа ги отфрли гласините за банкрот на Грција и нејзиното излегување од монетарната унија.
На крајот од состанокот на министрите на Еврогрупата со која тој претседаваше,Јункер рече дека Грција ќе го избегне банкротот, и додаде дека никој не размислува за излегување на Грција од евро зоната.
Земјите од евро зоната синоќа постигнаа компромис за гаранциите кои ги бара Финска од Атина во замена за нови кредити.
XS
SM
MD
LG