Достапни линкови

Нобеловиот комитет ќе го соопшти добитникот на Нобеловата награда за физика.


Тројцата научници кои работеа на истражувања на имунолошкиот систем и превенцијата од инфекции и од рак ќе ја добијат Нобеловата награда .Институтот во Стокхолм што ја доделува наградата за медицина објави дека американецот Брус Бојтлер и луксембуржанецот Жил Хофман ќе ја поделат сумата од 1,5 милиони долари со Ралф Стајнман. Но подоцна беше објавено дека Стајнман починал во септември.Нобеловата награда не се доделува постхумно.Фондацијата потоа имаше итен состанок и одлуката да му се додели награда на починатиот научник остана непроменета.
XS
SM
MD
LG